Bosyně – Kokořínsko

Lokalita: Kokořínsko, les Bosyně, parcela č. 150/6 v k.ú 
Kraj: Středočeský

Organizátor
Správce / vlastník lesa: Prof. MUDr. Pavel Seeman Ph.D.

Kontakt
Pavel Seeman: pseeman@yahoo.com

Kdy a kde?
Čas srazu: 10:30 a 13:00
Místo srazu: Bosyně , na konci obce a asfaltu žlutá turistická značka směr Harasov 
GPS:  50.4106225N, 14.5541764E

Program
Zveme vás na komentovanou pochůzku lesem s lesníkem, která je určena pro celou rodinu. Akce se koná ve spolupráci a s podporou Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. Během procházky se zastavíme na několika stanovištích, kde si budete moci prohlédnout ukázky lesních prací, jako je řezání dřeva, sázení sazenic stromů, odstraňování buřeně, vrtání kůlů pro oplocenky či posouzení poškození stromů zvěří. Pro dětské návštěvníky budou připraveny zábavné aktivity a úkoly, například poznávání stromů a druhů dřeva.

Pochůzka trvá přibližně 60–80 minut a její trasa měří zhruba 1,5 km. Cesta je místy vedená i mimo značené stezky a není vhodná pro kočárky. Doporučujeme proto pevnou obuv do přírody.

Možnost parkování je na parkovišti v Bosyni u hospody U Bobra, na konci naučné stezky Poklady Harasova (GPS: 50.4137981N, 14.5497769E).

O lese
Můj lesní pozemek o rozloze 3,7 ha se nachází v přírodní rezervaci Kokořínský důl, uvnitř CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, a spadá tak mezi lesy zvláštního určení. Koupil jsem ho v létě 2014 ve velmi zanedbaném stavu, v němž setrval několik desetiletí. Předešlý, pouze přechodný majitel navíc asi 0,5 ha lesa vykácel, přičemž vytěžil staré smrky, ale odvezl pouze kmeny a zanechal po sobě neuklizený klest. Prvním krokem tak bylo odstranění zbytků po těžbě a následná obnova lesa.

V roce 2015 jsem vysadil přes 5 000 stromů, především jedlí, buků a dubů. Před samotnou výsadbou však bylo nutné postavit oplocenky, protože v oblasti je extrémně přemnožená dančí zvěř, jejíž početní stavy jsou až 20–30krát vyšší, než je pro honitbu povoleno a normováno. Tato zvěř nejenže likviduje mladé sazenice, ale poškozuje i vzrostlé stromy. Bohužel, myslivci – uživatelé honitby – vykazují naprostou neochotu hradit škody způsobené přemnoženou zvěří, a tak nezbývá než investovat do nákladných oplocenek, které je nutné udržovat mnohem déle, než je běžné. Místo obvyklých 5–7 let musí zůstat na místě více než 20 let, aby les vůbec měl šanci přežít.

Na neoplocených částech přirozená obnova lesa prakticky neprobíhá, protože veškeré semenáčky zvěř spase a postupně ničí i starší stromy. Situaci v okolí navíc zhoršila kůrovcová kalamita, kterou před třemi lety podpošilo sucho. Na sousedních pozemcích došlo k úplné likvidaci smrkových porostů, přičemž lýkožrout nešetřil ani borovice a modříny.